کد خبر 1504
۵ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۲:۴۵
 تحلیلی بر دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف یزد گفت: وجود تورم را انکار نمی‌کنم اما با توجه به اتفاقات سال گذشته دولت به خوبی در مهار تورم خود را نشان داده است.

سرویس استان‌های شانا - محمدرضا صادقی،رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف یزد به تشریح دستاوردهای اقتصادی دولت سیزدهم پرداخت و اظهار کرد: اگر دستاوردهای اقتصادی دولت را بشماریم باید ببینیم که دولت در چه شرایطی کشور را تحویل گرفت و در این شرایط که از هرسویی تحت فشار بود به دستاوردهای خوبی رسیدیم.

وی با بیان این‌که اتفاقات خوبی در دولت سیزدهم رخ داد که در چند دسته طبقه بندی می شود افزود: ورود دولت به مدیریت سهام در بازار بورس و جلوگیری از رشد حبابی سهام که در دولت گذشته رقم خورده بود و موجب ضرر هنگفت مردم هم شد از اقدامات موثر این دولت بود که هم قیمت‌ها واقعی شد و باعث شد مردم انگیزه و رغبت برای هدایت سرمایه های خود به بورس داشته باشند.

صادقی با بیان این‌که نگاه و افق دولت تثبیت بازار ارز در کشور بود ادامه داد: در شش ماه گذشته تاکنون در موارد متعددی به عنوان یک فعال اقتصادی به مردم توصیه داشتم از ورود به بازار ارز خودداری کنند به این دلیل که دولت به عنوان یک اولویت برای تثبیت نرخ ارز اقداماتی در دست داشت و در این زمینه نیز موفق شد.

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف یزد با اشاره به این‌که دولت در بخش اقتصادی به نسبت بسیار خوبی در مقایسه با شرایط کشور فعال است و اقدامات خوبی داشته عنوان کرد: وجود تورم را انکار نمی‌کنم اما با توجه به اتفاقات سال گذشته معتقدم دولت به خوبی در مهار تورم خود را نشان داده که اگر این‌گونه نبود ما با تورمی بیش از آنچه که امروز وجود دارد مواجه بودیم اما متاسفانه این موارد به مردم اطلاع رسانی نشده و دهک های مختلف جامعه از آن آگاهی ندارند.

صادقی با اشاره به حمایت‌های دولت از تولیدکننده و بیان اینکه برخی تولیدکننده‌های ما در کشور رعایت انصاف را ندارند و با وجود بهره مندی از نیروی انسانی ارزان و انرژی ارزان در حق مردم اجحاف می‌کنند افزود: اینکه با ارز نیمایی مواد اولیه تامین کنند و با ارز آزاد محصول تولیدی را به مردم در داخل بفروشند زیبنده تولیدکننده و کارآفرین ایرانی نیست زیرا قیمت ارز افزایش نداشته اما مردم کالا را گران می خرند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به رشد و توسعه بازارهای صادراتی به ویژه در استان یزد با حمایت دولت، تصریح کرد: دولت در این مدت حمایت های خوبی از صادرکنندگان نیز داشته و ضریب ریسک صادرات بسیار کم شده و رغبت صادرات در کشور نیز افزایش داشته است اما نباید قیمت داخل را در مقایسه با قیمت صادراتی بالابرد.

این استاد دانشگاه یزد با اشاره به این‌که هزینه های انبارداری از دوش واردکننده ها نیز برداشته شده و از ابتدای مهرماه این هزینه نباید پرداخت شود، گفت: از دیگر اقدامات حمایتی دولت در زمینه صادرکنندگان حذف هزینه‌های انبارداری بوده و مردم هم باید این موضوع را بدانند که نتیجه چنین تصمیمی در کاهش قیمت ها خود را نشان می دهد و کالایی با این بهانه نباید افزایش قیمت داشته باشد.

صادقی با اشاره به این‌که دغدغه اصلی کشور اقتصاد است رهبر معظم انقلاب نیز در دو دهه گذشته نام گذاری های اقتصادی داشته اند افزود: مسئولین کشور و کسانی که فعالیت اقتصادی دارند باید این نامگذاری ها را در عمل مورد توجه قرار دهند و برای تحقق آن تلاش کنند.

رئیس کمیته اقتصادی شورای ائتلاف یزد با بیان این‌که با ثبات ترین بازار در شرایط فعلی بازار سرمایه است عنوان کرد: دولت از شرکت های سرمایه گذاری و تعاونی در راستای افزایش رفاه مردم حمایت می‌کند تا فشارهای اقتصادی که ناشی از عملکرد دهه گذشته است را کاهش داده و در عمل به وعده های خود صادق باشد.

وی در پایان با اشاره به اقدامات دولت سیزدهم برای تحکیم ساختار اقتصادی کشور خاطرنشان کرد: راهبرد دولت برای حل مشکلات اقتصادی اتکا به توانمندی‌های عظیم مدیریتی و سرمایه انسانی، منابع سرشار مادی و ظرفیت‌ها و زیرساخت‌های فراوان اقتصادی است که با درک درست از ظرفیت‌های بی‌بدیل آستین همت را بالا زده تا در اقدامی جسورانه تحکیم ساختار اقتصادی را رقم بزند.

کد خبر 1504

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha