اعتراض توئیتری نماینده شیراز به تعیین یکسان حداقل دستمزد در کشور

روح‌الله نجابت، دبیر کمیته دانشجویی شانا و نماینده شیراز، در رشته توئیتی از تعیین یکسان حداقل دستمزد در سراسر کشور انتقاد و بر لزوم تعیین حداقل دستمزد به صورت منطقه‌ای تأکید کرد.

به گزارش شانا، روح‌الله نجابت، نماینده مجلس از حوزه انتخابیه شیراز و دبیر کمیته دانشجویی شانا، در رشته توئیتی ضمن انتقاد از تعیین یکسان حداقل دستمزد در سراسر کشور و عدم لحاظ شریط منطقه‌ای تأکید کرد برای حمایت از معیشت نیروی کار و هم زمان حفظ اشتغال ضروری است که حداقل دستمزد به صورت منطقه‌ای تعیین شود. نجابت در رشته توئیت خود نوشته است:

دولت در سند تحول خود که یک سال پیش توسط شخص رییس جمهور ابلاغ شد به استانی شدن حداقل دستمزد بر مبنای محاسبه هزینه بومی سبد معیشت و میزان درآمد خانوار تاکید کرده است.

اعتراض توئیتری نماینده شیراز به تعیین یکسان حداقل دستمزد در کشور

ماده ۴۱ قانون کار نیز شورای عالی کار را موظف به تعیین میزان حداقل مزد کارگران برای نقاط مختلف کشور و یا صنایع مختلف کرده است. تفاوت هزینه زندگی در مناطق مختلف کشور کاملا معنادار است. در این میان تاثیر مسکن بر افزایش هزینه زندگی در استان‌های برخودارتر بسیار زیاد است.

یکسان بودن حداقل دستمزد در همه کشور باعث خواهد شد تا نرخ بیکاری در استان‌های محروم افزایش یابد و بازار کار غیر رسمی در این مناطق رونق بگیرد. کارفرمایان انگیزه‌ای برای بیمه کردن کارگران ندارند؛ چرا که با نیروی کار ارزانی مواجه هستند که مطالبه بیمه و حداقل حقوق مصوب را ندارند.

علاوه بر این، باعث خواهد شد تا نیروی کار در استان‌های برخوردار برای تامین هزینه‌ی زندگی و به‌ویژه مسکن مجبور شوند بیش از سقف مقرر قانون کار تلاش کرده و فشار مضاعفی را تحمل کنند تا معیشتی حداقلی را برای خود و خانواده فراهم آورند.

اعتراض توئیتری نماینده شیراز به تعیین یکسان حداقل دستمزد در کشور

حرکت به سوی عدالت مستلزم آن است که نگاه واقعی به مسائل تاریخی اقتصاد داشته باشیم. برای حمایت از معیشت نیروی کار و هم زمان حفظ اشتغال ضروری است که حداقل دستمزد به صورت منطقه‌ای تعیین شود. دست کم حق مسکن یکسان نباشد. تا گامی به سمت عدالت برداشته باشیم.

راه حل فوری آن است که حداقل میزان حق مسکن در هر استان با هزینه مسکن در همان استان متناسب‌سازی شود. فرصت، بستر قانونی و راه حل کارشناسی، برای اجرایی شدن وعده رئیس جمهور در سند تحول دولت فراهم است. سوال این است که دولت محترم برای تحقق وعده خود در این برهه چگونه عمل خواهد کرد؟!

اعتراض توئیتری نماینده شیراز به تعیین یکسان حداقل دستمزد در کشور

کد خبر 718

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha