ترقی: وزارتخانه‌های خارجه، نفت و نیرو موفق‌ترین عملکرد را داشته‌اند

ترقی گفت: به طور کلی وزارت‌های امور خارجه، نفت و نیرو موفق‌ترین وزارتخانه‌های دولت بوده‌اند.

به گزارش شانا به نقل از ایسنا - حمیدرضا ترقی رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب خراسان رضوی با اشاره به اهم اقدامات دولت سیزدهم در طی دو سال فعالیت آن، اظهار کرد: دولت در نخستین گام خود برای صیانت از جان مردم، توانست با وارد کردن واکسن و همچنین تولید واکسن داخلی، جلوی مرگ روزانه ۷۰۰ نفر را بگیرد. به علاوه دولت توانست با اتخاذ سیاست‌های مناسب، ضرر و زیان‌هایی که در نتیجه کرونا به اقتصاد کشور و کسب‌وکارها وارد شده بود را برطرف کند.

وی با بیان اینکه گام مهم بعدی دولت سیزدهم پرداخت بدهی‌های به جا مانده از دولت قبل بود، افزود: از دیگر اقدامات شاخص دولت، تغییر نگاه از غرب به شرق و کشورهای اسلامی بود. دولت با اصلاح روابط با همسایگان و کشورهای شرقی، توانست به نتایجی از جمله عضویت در شانگهای و بریکس و همچنین امضای توافق‌های بلندمدت با چین و روسیه دست یابد و از این طریق زمینه رشد تجاری کشور و جهش صادرات را در ابعاد مختلف فراهم کند. این‌ها باعث شد پس از ۱۰ سال، رشد اقتصادی کشور ما به ۴ درصد برسد.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب (شانا) در خراسان رضوی با بیان اینکه جهش صادرات نفت خام و میعانات گازی از دیگر دستاوردهای دولت سیزدهم است، عنوان کرد: رسیدن به رکورد بالاترین میزان صادرات نفت از سال ۹۷ و برگشت پول آن به داخل کشور برای خرید کالاهای اساسی از دیگر نشانه‌های دیپلماسی موفقیت‌آمیز دولت است.

ترقی همچنین جلوگیری از ایجاد بحران‌های آبی در غرب کشور و انتقال آب شرب به شهرها و روستاها را از دیگر اقدامات شاخص دولت دانست و بیان کرد: به علاوه ما هر سال زمستان با کمبود گاز روبرو بودیم، اما دولت با اجرای قرارداد سوآپ گازی بین ترکمنستان، ایران و جمهوری آذربایجان توانست مشکل گاز کشور را حل کند و ما سال گذشته علی‌رغم زمستان بسیار سرد، هیچ گونه قطعی گاز در کشور نداشتیم. همچنین عدم قطعی برق در سال گذشته و امسال نیز از دیگر نتایج اقدامات دولت بود.

وی با اشاره به پرداخت سود سهام عدالت به مردم و شفاف‌سازی صورت‌های مالی بانک‌ها و شرکت‌های دولتی به عنوان دیگر اقدام مثبت دولت، اضافه کرد: رشد ۶۸ درصدی ترانزیت خارجی در سال ۱۴۰۰ و همچنین رشد ۲۲ درصدی آن در شش ماهه نخست سال گذشته، نشان می‌دهد زمینه صادرات کالاهای داخلی به کشورهای منطقه کاملا فراهم شده است.  

وی با اشاره به اقدامات شاخص دولت در حوزه کشاورزی، اظهار کرد: دولت توانست ضمن پرداخت مطالبات گندم‌کاران، کشور را هم به مرحله خودکفایی در تولید گندم برساند.

ترقی ادامه داد: در حوزه‌های ریلی و ترانزینی جنوب و جنوب شرق کشور نیز اجرای پروژه‌هایی مانند راه‌آهن زاهدان-خاش و گام برداشتن برای توسعه کریدور شمال به جنوب از دیگر اقدامات مثبت دولت است. همچنین در حوزه علم و تکنولوژری نیز دستاوردهایی از جمله ساخت بزرگترین تلسکوپ جهان و قرارگیری در جمع ۱۰ کشور برتر جهان در این خصوص، توسعه شبکه ملی اطلاعات و پیشرفت‌های صورت گرفته در حوزه نانو و پزشکی از دیگر توفیقات دولت است.

وی با بیان اینکه اجرای طرح رتبه‌بندی معلمان پس از ۱۱ سال نیز از دیگر اقدامات شاخص دولت سیزدهم بود، عنوان کرد: افزایش سقف وام ازدواج و ارائه تسهیلات برای فرزندآوری از گام‌های خوب برداشته شده توسط دولت است. همچنین تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار که باعث قطع رانت‌های بسیار شد، توانست مشکل بزرگی را از مردم حل کند.

وی افزود: همچنین بیمه رایگان سه دهک پایین جامعه و تحت پوشش قرار دادن پنج میلیون و ۸۰۰ هزار ایرانی با بیمه سلامت از دیگر موفقیت‌های دولت در زمینه تامین سلامت مردم بود. همچنین رشد ماهانه تولید فولاد که ما را به مقام نخست در منطقه رساند، از توفیقات بسیار خوب دولت در طی دو سال اخیر بود.

ترقی با اشاره به انتخاب وزارت خارجه به عنوان دستگاه برگزیده دولتی، بیان کرد: مهمترین دستاوردهای دولت در نتیجه اقدامات دستگاه دیپلماسی در دو بعد سیاسی و اقتصادی رقم خورده است. عملکرد خوب وزارت خارجه منجر به پشت سر گذاشتن بحران‌های ناشی از تحریم شده است. این دیپلماسی موفق که همراه با توانمندی‌های میدانی بوده، نقش موثری در توسعه روابط با کشورهایی از قاره‌های گوناگون و همچنین جلوگیری از در انزوا قرار گرفتن ایران داشته که آخرین نتیجه آن آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده ایران در کشورهای مختلف بوده است.

وی با بیان اینکه به طور کلی وزارت‌های امور خارجه، نفت و نیرو موفق‌ترین وزارتخانه‌های دولت بوده‌اند، گفت: البته سایر وزارتخانه‌ها نیز توفیقات خوبی داشته‌اند، اما اقدامات این سه وزارتخانه به دلیل نمود بیشتر برکات برای مردم، ارزشمندتر است.

رئیس شورای ائتلاف نیروهای انقلاب در خراسان رضوی در خصوص حوزه‌هایی که نیاز است دولت کارهای بیشتری را در آن‌ها انجام دهد، اظهار کرد: حل مشکلات اقتصادی و معیشتی یکی از مهمترین مطالبات مردم است و وزارت‌های اقتصاد، صمت، کار و جهاد کشاورزی نقشی کلیدی در این زمینه دارند و باید جدی‌تر عمل کنند تا بتوانند نیازهای معیشتی مردم را تامین کنند و از این فشاری که اکنون بر دوش مردم قرار دارد، بکاهند.

کد خبر 1505

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha