در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

نخستین مجمع دانشجویی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با حضور دکتر روح‌الامینی و سخنرانی نمایندگان تشکل‌های دانشگاه‌ها برگزار شد.

به گزارش شانا - نخستین مجمع دانشجویی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی با حضور عبدالحسین روح الامینی معاون احزاب شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی و شرکت ۲۰۰ نفر از نمایندگان تشکل های دانشجویی از ۲۵ دانشگاه تهران برگزار شد.

در ابتدای جلسه محمد غلامیان دبیر کمیته دانشجویی شورای ائتلاف گفت: امروز از ۲۵ دانشگاه از شهر تهران در این جلسه حضور یافته اند و ما این مجمعی که در حال حاضر شکل گرفته را از دل شوراهای معینی که در دانشگاه ها شکل گرفت بوجود آمده است، تشکیل داده ایم.

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

وی افزود: این جمع و حضور دانشجویان از دل یک دغدغه برون آمده است و آن هم تاکید زودهنگام رهبر انقلاب درباره بحث مشارکت است، و اصلی ترین وظیفه دانشجوی انقلابی جدا از هر سلیقه سیاسی که دارد پیروی از خط رهبر انقلاب مبنی بر تلاش برای بالا بردن مشارکت در انتخابات است.

وی در ادامه گفت: در مکاتب فکری غرب نگاه مشارکت نشان دهنده قدرت مضاعف بر حکومت است، اما در نظریه جمهوری اسلامی و نگاه حضرت امام و حضرت آقا، حضور مردمی اساس کار اسلام است.

غلامیان تصریح کرد: امروز چهار جریان در داخل و خارج کشور به دنبال کاهش مشارکت در انتخابات هستند، اول جریان سلطنت طلب، دوم جریان سرویس های خارجی و رسانه های غربی که تبلیغات هم می‌کنند، سوم جریان غرب گرایی داخلی است که نمی تواند مردم را به دنبال خود بکشاند و با کاهش مشارکت می خواهد بگوید مردم طرفدار ما هستند و جریان چهارم افرادی هستند که می گویند با مشارکت کم خودمان به مجلس برویم.

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

غلامیان در ادامه گفت: جریان ضد انقلاب به دنبال این است که با القای نا امیدی بگوید دولت ناکارآمد است، مجلس انقلابی نیست و نمی تواند کاری کند و قوه قضائیه هم اقدام خاصی انجام نمی دهد.

وی افزود: دانشگاه فرصتی بسیار خوبی برای ارتباط با بدنه جامعه است، ما فقط در تهران ۴۵۰ هزار دانشجو داریم که هر کدام شان به مثابه یک بلندگو در اطرافیان خود می‌توانند تاثیر گذار باشند و جامعه را به سمت مشارکت سوق بدهند.

غلامیان در پایان تاکید کرد: نگاه ما در کمیته دانشجویی شورای ائتلاف همان راهبرد رهبر انقلاب در رابطه با مشارکت است و سعی مان این است که در دانشگاه تحولی در این مدت کم درباره این موضوع بوجود بیاوریم و امروز هرکدام از ما دانشجویان انقلابی باید از خودمان بپرسیم ما در ۴۵ روز آینده چه کنیم که صحن جامعه و دانشگاه آماده کنش گری موثر در انتخابات باشند.

در ادامه جلسه هر کدام از معاونت های کمیته دانشجویی شورای ائتلاف گزارشی از روند فعالیت دانشجویان در استان‌های کشور و برنامه های پیش روی این کمیته ارائه دادند.

بعد از این سخنان، نمایندگان تشکل های دانشجویی از دانشگاه های مختلف تهران نقطه نظرات و نکات خود را در رابطه با انتخابات پیش رو، فضای فعلی دانشگاه ها، انتظاراتی که از شورای ائتلاف دارند و انتقاداتی که وجود دارد را بیان کردند.

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

در ابتدای این بخش از این جلسه، فاطمه پازوکی از اعضای بسیج دانشجویی دانشگاه علوم و تحقیقات در رابطه با عدم انطباق پژوهش های دانشگاهی با مسائل کشور نکاتی را ارائه کرد و راه کارهای جریان دانشجویی برای این مسئله را بیان نمود.

در ادامه خانم رحیم پور از دانشگاه شاهد در رابطه با برنامه شورای ائتلاف در بکارگیری بانوان در ارکان شورای ائتلاف سخن گفت و خواستار توجه ویژه این نهاد انقلابی به بانوان شد.

بعد از سخنان نماینده دانشگاه شاهد نوبت به سید محمد جواد طباطبایی از امیر کبیر رسید، این فعال دانشجویی با بیان انتقاداتی از عملکرد بعضی از نمایندگان و فضای فعلی دانشگاه خواستار توجه ویژه شورای ائتلاف و نمایندگان به دانشجویان نخبه کشور شد.

 امیرحسین آقا میرتبار چهارمین دانشجویی بود که در این جلسه به نمایندگی از دانشجویان به بیان نکات خود پرداخت و در رابطه ساختار سیاسی کشور در مسئله انتخابات نکات و راه حل هایی را ارائه کرد.

در ادامه حسین امانی از دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی در رابطه با کادر های هیئت علمی و منابع آموزشی دانشگاه ها نکاتی را ارائه کرد و خواستار توجه ویژه مجلس به نخبگان شد.

 امیرحسین زندی از دانشجویان انجمن مستقل دانشگاه تهران با اشاره به جریان های گفتمانی موجود در دانشگاه ها نکاتی را در رابطه با کمک دانشجویان به مسئله مشارکت و پرشور شدن انتخابات آینده بیان کرد و آخرین سخنران دانشجوی این جلسه بود.

در بخش پایانی این جلسه نوبت به عبدالحسین روح الامینی معاون احزاب و تشکل‌های شورای ائتلاف نیروهای انقلاب و نماینده مردم تهران در مجلس که از فعالین سابق دانشجویی به شمار می رود رسید.

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی در ابتدای سخنان خود با اشاره به جنایات صهیونیست در غزه گفت: امروز زیاد نمیخواهم در رابطه با مسئله فلسطین سخن بگویم چرا که همه در زمینه جنایت کار بودن صهیونیست‌ها هم نظریم و موضوع این جلسه هم چیز دیگری است، اما حقیقتا باید خون گریه کنیم به جنایاتی که در غزه رخ می‌دهد و آرزوی همه ماست که روزی آزادی این خطه از مقاومت را در جهان جشن بگیریم.

وی در ادامه با بیان خاطراتی از دوران دانشجویی خود گفت: ما جوان که بودیم علاقه داشتیم به سازمان آزادی بخش فلسطینی که  چگونه شکل گرفته و ساختار آن چگونه است و این که این ها چگونه این قدر دقیق هم مسائل سیاسی و هم چریکی را آموزش می‌دادند.

روح الامینی با بیان فعالیت های دوران دانشجویی خود خاطرنشان کرد: شروع آن کارها و همه فعالیت‌های ما اعم از تسخیر لانه جاسوسی و فعالیت های سیاسی، از دانشگاه ها و کارهای دانشجویی بود.

وی در ادامه خطاب به دانشجویان گفت: حلقه وصل ما برای کارهای دانشجویی همان تشکیلات و کارهای دانشجویی بود و شما باید این ها را قدر بدانید و نا امید نشوید و از این فضاهای دانشجویی استفاده کنید چزا که تهرانی مقدم ها و احمدی روشن ها از دل همین دانشگاه ها بیرون آمدند.

وی افزود: اقتضا جریان دانشجویی همیشه این بوده که در زمان خودش مطرح نبوده اقتضایش این بوده که به فراخور نیاز جامعه یک تشکیلاتی را بوجود آورده است و کمکی به فضای جامعه خود کرده است.

وی در ادامه گفت: شهید دانشمند هسته ای ما از همین دانشگاه امیر کبیر آمد، شما دست کم نگیرید فضایی که در پیش دارید و آینده ای که باید رقم بخورد از دل کارهای شما رقم می خورد.

روح الامین تصریح کرد: فعالیت های قبل انقلاب، تشکیل تحکیم وحدت، تسخیر لانه جاسوسی، انقلاب فرهنگی ، ورود به جنگ و سپاه، اتحادیه انجمن اسلامی لندن و بعد اروپا همه و همه از دل همین کارهای دانشجویی بیرون آمد.

در نخستین مجمع دانشجویان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب چه گذشت؟

روح الامین در ادامه با بیان خاطره ای از رهبر انقلاب گفت: سال ۶۵ بعد از کربلایی پنج خدمت آقا رسیدیم یک جریان دانشجویی بودیم که در پروژه‌های مرتبط با جنگ در حال فعالیت بودیم، بعد از جلسه آمدیم همراه آقا کنار درب ماشین، بعد از کربلای پنج فشار زیادی به روی جنگ بود و بحث کمبود نیرو، از آقا پرسیدیم که بعضی دوستان ما می گویند برویم جبهه یا این پروژه را انجام بدهیم، آقا گفتند باید بمانید و این پروژه را پیگیری کنید.

وی افزود: در حال حاضر امید رهبر انقلاب به نسل جوان و انقلابی است و شما دیدید همین روزهای اخیر آقا در حکمی که به آقای دهقان به عنوان رئیس جدید بنیاد مستضعفان دادند، چند ویژگی برای یک جوان ذکر کردند، آقا گفتند در به کارگیری نیروها از جوانان متخصص، انقلابی و جهادی استفاده کنید.

روح الامین در پایان گفت: اگر بخواهم یک نکته مهم در رابطه با فعالیت دانشجویی و تاثیر آن بگویم آن هم این است که طوفان الاقصی سال ۵۷ همان تسخیر لانه جاسوسی و سفارت سابق آمریکا در ایران بود.

در پایان این نشست، مرامنامه کمیته دانشجویی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی به امضای نمایندگان تشکل‌های دانشجویی رسید. متن این مرامنامه بدین شرح است:

قُلْ إِنَّمَا أَعِظُکُمْ بِوَاحِدَةٍ ۖ أَنْ تَقُومُوا لِلَّهِ مَثْنَیٰ وَفُرَادَیٰ ثُمَّ تَتَفَکَّرُوا- آیه ۴۶ سوره مبارکه

یکی از مهمترین موضوع هایی که امروز در کشور با آن رو به رو هستیم، موضوع حکمرانی به معنی خلق، مدیریت و یا بهینه سازی نظام ها، خرده نظام ها ، ارتباط میان آن‌ها و تمام جریانهایی است که به واسطه ی عمل‌کرد آن‌ها به وجود می‌آیند. به بیان بهتر ،مدیریت منابع و شبکه ارتباطات میان آنها با هدف ایجاد بیشترین بهره وری و کاهش فاصله ی وضع مطلوب و وضع موجود.

حال آنکه ، یکی از اصلی ترین موضوع ها برای چنین مدیریتی ، شناخت و تشخیص مسأله و سپس اقدام برای رسیدن به راه حل است .

رهبر کشور ،یک دهه پیش فرمودند: العلم السلطان . یعنی جایگاه علم و دانش را رفیع می دانند. این پیام مهم میبایست برای تمام نهاد ها و مسئولین است که در مجلس شورای اسلامی، دولت و ... یک اصل فراموش‌ناپذیر باشد.

صدها سال است در دنیا و ده‌ها سال است در ایران که برای دسترسی به دانش، یک نظام و ساختار به نام دانشگاه به وجود آمده که وظیفه ی اصلی آن انجام فرایند پژوهش برای سرعت بخشیدن به یافتن بهترین راه حل و یا تشخیص مسائل پیش رؤ ست.

امروز ما دانشجویان دانشگاه‌های مختلف کشور بعنوان اصلی‌ترین عنصر حل مسائل حکمرانی کشور با استعانت از درگاه الهی و به پیروی از مجاهدان عرصه علمی ایران اسلامی؛از کاظمی آشتیانی تا پروفسور سمیعی، از مصطفی چمران تا محسن فخری زاده ، با آگاهی و صدای رسا ضمن اعلام موجودیت " کمیته دانشجویی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب " اعلام می‌داریم:

علم بعنوان نخستین نیاز پیشرفت و تعالی می تواند حکمرانی ما را ترفیع ببخشد، دانش می تواند به ما ابزاری دهد که صحیح ترین و بهترین راه‌حل را برای مشکلات انتخاب کنیم.

امروز ما دانشجویان بدنبال آن هستیم که با تکیه بر عقلانیت ذاتی دانش و با آگاهی از واقعیت‌های حکمرانی کشور، میان اصحاب دانش و دانشگاه و عرصه حکمرانی کشور گفتگو و تعامل صورت بپذیرد.

 امروز اگر اراده ی ما متمرکز بر ساخت آینده ایران اسلامی است ، باید به دنبال ترفیع جایگاه دانش در حکمرانی باشیم .

اگر تصمیم سازی هایمان در نهاد هایی که شاکله اصلی تصمیم گیری کشور هستند را به نخبگان ، اندیشمندان و صاحبان دانش بسپاریم، حتما، حتما و حتما آینده از آن ماست‌.

والسلام علیکم و رحمه‌الله و برکاته

کد خبر 1772

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha