در دومین نشست تبیینی کمیته دانشجویی شورای ائتلاف چه گذشت؟

مالک شریعتی در این نشست گفت در برنامه هفتم توسعه و مبحث انرژی بیشتر از ۹۰ درصد از انتظارات و وعده‌های ما محقق شده است.

سرویس اخبار شانا - دومین سلسله نشست دانشجویی طلوع در عصر روز چهارشنبه یکم آذر ماه، با حضور مالک شریعتی نماینده مردم تهران و عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی، به همت کمیته دانشجویی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی برگزار شد.

مالک شریعتی: در برنامه هفتم توسعه و مبحث انرژی بیشتر از ۹۰ درصد از انتظارات و وعده‌های ما محقق شده است

نماینده تهران با اشاره به نگاه ویژه مجلس یازدهم به تقویت زنجیره ارزش پایین دستی نفت و گاز که یکی از جدی‌ترین مطالبات رهبر انقلاب در سال‌های اخیر بوده است گفت: در سال اول مجلس با پیگیری و نظارت کمیسیون انرژی و همکاری دولت برنامه‌ای تدوین گردید که به امضاء تفاهم نامه پترو پالایشگاه شهید سلیمانی، مروارید مکران و... منتج شد.

 تعرفه گذاری افزایش پلکانی گاز و برق

تعرفه گذاری افزایش پلکانی گاز و برق گام دیگر مجلس یازدهم برای عادلانه کردن یارانه‌های بخش انرژی بود که اجرایی گردید.

ردیف‌های بودجه‌ی مناسبی برای بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف پیش‌بینی شده است

در برنامه‌ی هفتم توسعه اقداماتی برنامه‌ریزی شده است که در ادوار مختلف مجلس به آرزو تبدیل شده بود؛ به عنوان مثال اصلاح رابطه مالی دولت و شرکت ملی نفت در سهم چهارده‌ونیم درصد غیر شفاف درآمدی، شکست انحصار شرکت ملی نفت در مباحث پیمانکاری، اقدامات جدی در ذخیره سازی گاز طبیعی، جمع‌آوری گازهای فلر، میترینگ و از همه‌ مهمتر علاوه بر برنامه‌های افزایش میزان تولید این برنامه به مدیریت مصرف توجه‌ ویژه‌ای خواهد داشت.

پیش از این در کشور مدیریت مصرف متولی مشخصی نداشت و دستگاه‌های متولی امر بیشتر به تولید تمرکز داشتند. و با اجرایی برنامه هفتم علاوه برمشخص شدن متولی مستقیم ردیف‌های بودجه‌ای مناسبی برای بهینه‌سازی و اصلاح الگوی مصرف پیش‌بینی شده است.

خانواده‌ای که خودروی بیشتری دارد یارانه‌ی بیشتری دریافت می‌کند!

مالک شریعتی در پاسخ به سوالی در مورد بنزین گفت: در مسئله‌ی بنزین باید بپذیریم که در شرایط فعلی و با گزارش‌ها در حداقلی‌ترین میزان اعلامی روزانه پنج میلیون لیتر بنزین وارد می‌کنیم و یارانه پنهان این میزان واردات با توزیع عدالت‌محور صورت نمی‌گیرد. و همچنان این یارانه به خودروها تعلق می‌گیرد به عبارتی هر خانواده یا فردی که خودروی بیشتری دارد یارانه‌ی بیشتری دریافت می‌کند.

طبق آمار بیشتر از چهل‌وپنج درصد از خانواده‌های کشور خودرو ندارند که عمدتاً از دهک‌های کم‌درآمد جامعه هستند ولی این خانوارها از تنش‌های افزایش قیمت بنزین بیشترین آسیب را متحمل می‌شوند. راهکارهای متنوع و مختلفی برای اختصاص یارانه بنزین به افراد یعنی کدهای ملی ارائه شده که همچنان مغفول مانده است.

در پایان این جلسه نیز مالک شریعتی به سوالات و ابهامات دانشجویان به موضوعات مختلف انرژی در حوزه تقنین پاسخ داد.

کد خبر 1844

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • حسین حاجی ابراهیمی IR ۱۷:۳۳ - ۱۴۰۲/۰۹/۰۴
    0 0
    باسلام بنده در دوازدهمین دوره نمایندگی مجلس شورای اسلامی ثبت نام کردم ولی موفق در تکمیل فرم اارائه اطلاعات خود نشدم اگر امکان دارد سایت مربوط راین بارگذاری کنید اطلاعات مورد نیاز را خدمتتان ارائه کنم.