کد خبر 1965
۲۲ آذر ۱۴۰۲ - ۱۶:۵۶
تحلیل/ پیام‌های وتوی قطعنامه شورای امنیت

در طول بیش از ۷۰روز گذشته رژیم جعلی مانند یک گرگ زخمی خود را به در و دیوار می‌زند اما حتی به یک هدف خود نرسیده است.

کمیته رصد و تحلیل شانا- قانون وتو  مصداق بارز قانون جنگل است. قانون ظالمانهای که بیش از ۷۰سال، درست در جایی که پای بازدارندگی اشغالگران و جنایتکاران به میان میآید، توسط اعضای پنچگانه و خصوصا آمریکا به کارگرفته میشود. و عجیب اینکه در این سالها بیشترین سود را از این قانون نفرتبرانگیز، رژیم جنایتکار و خبیث صهیونیستی برده است. نمونه اخیر در وتوی قطعنامه شورای امنیت برای آتش بس در غزه بود که بازتابهای فراوانی داشت.

اقدام کمسابقه گوترش!

این اولین‌باری بود که گوترش از زمانی که در سال ۲۰۱۷ به سمت دبیر کلی سازمان ملل رسید، این کار را انجام داد. ماده ۹۹ منشور سازمان ملل که در تاریخ سازمان ملل متحد تنها ۹ بار مورد استفاده قرار گرفته است، به دبیرکل این سازمان اجازه می‌دهد وقتی تصور کند «امنیت و صلح جهانی» به خطر افتاده است، اعضای شورای امنیت را به جلسه‌ای فوری فراخوانده و از آنها بخواهد اقدامی فوری در این باره اتخاذ کنند.

در پی این نامه، از صبح جمعه نشست شورای امنیت درباره وضعیت غزه با حضور گوترش برگزار شد و کشورهای مختلف نظر خود را بیان کردند اما آمریکا، یکی از پنج عضو دائم شورای امنیت که تا شب قبل از برگزاری نشست، سفیرش از اظهارنظر صریح درباره اقدام دبیرکل سازمان ملل خودداری کرده بود، در این نشست به صراحت اعلام کرد که با قطعنامه پیشنهادی آتش بس فوری در غزه مخالف است.

اقدام گوترش در زمینه استفاده از ماده ۹۹ منشور سازمان ملل برای تشکیل نشست فوری شورای امنیت با توجه به وخامت بی‌سابقه اوضاع نوار غزه در پی حملات بی‌وقفه و مکرر هوایی و زمینی رژیم صهیونیستی علیه این منطقه صورت گرفت.

آمارها حاکی از آن است که بر اثر این حملات بیش از ۱۸۰۰۰هزار نفر از فلسطینیها که بیشتر آنها از کودکان و زنان تشکیل میدهند شهید و بیش از ۴۲ هزار نفر زخمی شدهاند. با این حال بهدلیل شدت حملات اسرائیل که بهویژه پس از آتشبس موقت ۷ روزه تشدید شده به طور روزانه شمار بسیار زیادی از مردم غزه شهید و زخمی میشوند، بدون اینکه به کمکهای درمانی دسترسی داشته باشند. ضمن اینکه بهدلیل قطع کمکرسانی از طریق مرز رفح با مصر، اکنون مردم غزه با وخامت بیسابقه وضعیت غذایی و بهداشتی و پزشکی مواجه هستند.

پیامهای وتوی ظالمانه

وتوی قطعنامه شورای امنیت توسط آمریکای جهانخوار، حاوی پیامها و نکاتی است:

۱- ناکارآمدی و بیمصرفی نهادهای بینالمللی

به نظر می‌رسد، شورای امنیت سازمان ملل در اجرای وظیفه اصلی خود یعنی حفظ صلح و امنیت بین‌المللی و پایان دادن به مناقشات منطقه‌ای با شکست مواجه شده است. با توجه به حق وتوی پنج عضو دائم این شورا یعنی آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین رسیدن به دیدگاه مشترکی درباره جنگ غزه که متضمن اجماع این کشورها و سایر کشورهای غیر عضو شورای امنیت باشد بسیار دشوار به نظر می‌رسد. در این میان نقش کشورهای غربی عضو شورای امنیت به سرکردگی آمریکا در جلوگیری از ادامه کشتار مردم غزه توسط رژیم صهیونیستی آشکار است.

۲- وتوی آمریکا؛ چراغ سبز برای جنایات بیشتر

ایالات متحده به عنوان حامی بی‌قید وشرط اسرائیل با وتوی قطعنامه‌هایی که متضمن آتش بس در غزه هستند عملا به تل آویو برای کشتار و ویرانی بی‌حد در غزه چراغ سبز داده است. بدین ترتیب در حالی که اوضاع غزه از «فاجعه انسانی» عبور کرده و با عباراتی همچون «جهنم روی زمین» و «وضعیت آخرالزمانی» توصیف می‌شود، آمریکا یک بار دیگر با وتوی پیش‌نویس قطعنامه شورای امنیت برای برقراری آتش‌بس فوری در غزه به رژیم صهیونیستی فرصت بیشتری برای نسل کشی فلسطینی‌ها داده است.

۳- وتو یعنی ؛ سنگ را بستن و سگ را رها کردن!

در پی اقدام آمریکا در وتوی قطعنامه شورای امنیت، «گیلعاد اردان» نماینده دائم رژیم صهیونیستی در سازمان ملل از دولت «جو بایدن» رئیس جمهور آمریکا قدردانی کرد و قطعنامه درخواست آتش بس فوری در غزه را «تحریف‌شده» خواند.

رژیم صهیونیستی در واکنش به شکست آشکار نظامی، امنیتی و اطلاعاتی از حماس و دیگر گروههای مقاومت فلسطینی در عملیات طوفان الاقصی به بمباران بی‌سابقه نواحی مسکونی و تأسیسات عمومی نوار غزه پرداخته است.

ادامه این وضعیت و بی‌تحرکی و انفعال شورای امنیت سازمان ملل می‌تواند به شکل‌گیری یکی از بزرگترین تراژدی‌های انسانی در قرن بیست و یکم بیانجامد.

نقش‌آفرینی منفی ایالات متحده در جنگ غزه و جلوگیری از اقدام مؤثر شورای امنیت سازمان ملل با وتوی قطعنامه‌ها برای وادارساختن رژیم صهیونیستی به آتش بس در این جنگ برگه سیاه دیگری به کارنامه ضد انسانی آمریکا در زمینه حقوق بشر و حمایت از تروریسم دولتی اسرائیل افزوده است.

۴- وتوی آمریکا ؛ بنبست راهبردی صهیونیستها

در طول بیش از ۷۰روز گذشته رژیم جعلی مانند یک گرگ زخمی خود را به در و دیوار می‌زند اما حتی به یک هدف خود نرسیده است، صهیونیستها حتی موفق به رهایی یک اسیر خود نشده‌اند! بیش از ۲۰۰۰هزار کشته و هزاران مجروح و آوارگی بیش از ۵۰۰هزار شهروند صهیونیست بعلاوه شکست‌های راهبردی اطلاعاتی و امنیتی و نظامی خسارات چند ده میلیارد دلاری و مهم‌تر از همه بی‌آبرویی راهبردی رژیم جعلی، زمامداران خیره‌سر و احمق رژیم غاصب را دیوانه‌تر کرده است.

تصویب قطعنامه آتش‌بس اولین پیامدش سقوط نتانیاهو است و به‌دنبال آن نوبت شکست‌های زنجیره‌ای دیگرخواهد شد. اینجاست که آمریکا- علیرغم میل باطنی‌اش به‌خاطر انتخابات سال آینده- به‌دلیل فشارهای سنگین لابی‌های قدرتمند صهیونیست مسیحی در آمریکا، این قطعنامه را وتو می‌کند تا اندکی تنفس مصنوعی و روحیه به سربازان مفلوک و دولت در هم شکسته و ور رفته غاصب بدهد.

۵- تشدید نفرت جهانی از آمریکا

این اقدام آمریکا موجب خشم بیشتر افکار عمومی از صهیونیستها و تشدید نفرت جهانی از ایالات متحده آمریکا خواهد شد. بالاتر این‌که؛ به تهدید منافع این کشور در مناطق مختلف دنیا به‌ویژه در جهان عرب و اسلام منجر خواهد شد و حتی وحدت داخلی آن را هم دچار مشکل خواهد کرد و بذر دودستگی پاشیده و تنش‌های داخلی در این کشور را نزدیک خواهد کرد.

کد خبر 1965

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha