هیچ دستگاه دولتی و وزیری از شانا حمایت نمی‌کند/ تغییرات جدی در لیست تهران خواهیم داشت/ مواضع میرسلیم مورد تایید ما نیست

سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی (شانا) تاکیدکرد: شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یک نهاد کاملا مردمی است که هیچ دستگاه دولتی و وزیری ما را پشتیبانی نمی‌کند.

به گزارش شانا به نقل از دانشجو، با داغ شدن تنور انتخابات برای دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی و ششمین دوره مجلس خبرگان رهبری، شاهد اظهار نظرهایی از سوی برخی جبهه‌ها، احزاب و شخصیت‌های سیاسی  هستیم  ودر این خصوص دیدگاه‌های خود را در مورد مجلس آینده نمایان تر بیان می کنند.

در همین ارتباط امیر ابراهیم رسولی سخنگوی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب اسلامی، مشاور رئیس مجلس در امور صحن و مدیرکل هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری دانشجو در خصوص فضای سیاسی کشور در آستانه انتخابات مجلس شورای اسلامی گفتگویی را ترتیب دادیم که مشروح آن در ذیل آورده شده است.

آقای رسولی شما در ۲۴ اردیبهشت ۹۹ (یک ماه قبل از آغاز مجلس یازدهم) یادداشتی را در خبرگزاری مهر منتشر کردید و به لزوم مهندسی هیئت رئیسه مجلس یازدهم اشاره کرده بودید. چطور مهندسی را یک امر مطلوب ارائه می‌دهید؟

اگر یادداشت من به‌طور کامل مورد توجه قرار بگیرد، اشاره دارم که مهندسی هیئت رئیسه در مجلس یازدهم حائز اهمیت است. انتخاب هیئت رئیسه توسط نمایندگان باعث ایجاد یک ساختار مهندسی می‌شود. باید در چینش هیئت رئیسه آگاهی لازم حاصل شود. در مواردی از این مهندسی، برخی افراد تلاش می‌کنند تا بار منفی آن را نمایش دهند. در واقع، اگر مهندسی به کار نرود، یک ساختمان هم به صورت بی‌نظم و بدون هویت باقی خواهد ماند.

من معتقدم که مهندسی چیز بدی نیست؛ بلکه باید به درستی اجرا شود. افرادی که با اصول و منطق کار می‌کنند، می‌توانند باعث بهبود مجلس شوند. توجه به تجربه و سابقه افراد در هیئت رئیسه مجلس به نفع کشور است. مهندسی می‌تواند به یک مرکز مدیریتی تبدیل شود که محتوای مفیدی را خارج کند. از افراد با تجربه در ادوار مختلف مجلس برای تشکیل هیئت رئیسه بهره گرفته شود. 

به عنوان مدیرکل هیئت رئیسه، نظر شما بر این بود، که هیئت رئیسه باید هماهنگ باشد و حتی مهندسی شود که اشخاص با تجربه‌ای که کار اجرایی کردند آن‌جا حضور داشته باشند. در این چهار سالی که گذشت حتی یک بار هم نشد شخصی از بانوان جزو هیئت رئیسه شود. در این رابطه نظر شما چیست و چرا این اتفاق نیفتاده؟ آیا خانم‌هایی که در مجلس هستند به عنوان نماینده تمایل نداشتند و یا یک جبهه‌ای وجود داشته است؟

همه مسائل را جنسیتی نکنید؛ گاهی شما می‌خواهید روی مُد حرکت کنید. من فکر می‌کنم هر جایی نمی‌شود روی مُد حرکت کرد، همان‌طور که ممکن است در یک جا خانمی موثر و کارآمد باشد و در جای دیگر آقایی نقش خود را درست ایفا کند. در قصه هیئت رئیسه به نظرم بحث جنسیتی نیست. بحث این است که بالاخره یک رزومه و کارنامه‌ای وجود دارد. در عین حال همه این‌ها را باید در اختیار رای نمایندگان بگذاریم. نمایندگان آزادند که به هر شخصی رای بدهند و نظرات کارشناسی خود را مطرح کنند، و با رای خودشان آزادانه بتوانند انتخابی داشته باشند و کار مجلس را پیش ببرند.

اتهامی که به شخص آقای حداد عادل و شورای ائتلاف مبنی بر استفاده از منابع دولتی برای حضور نیروهای خود در انتخابات زده شده پاسخ بدهید، موضع شما در این باره چیست؟
در فضای انتخابات اشخاص و گروه‌ها مسائلی را مطرح می‌کنند. در کشور دستگاه‌های نظارتی وجود دارد که ادعاها مختلف مطرح شده را رصد می‌کنند. هر شخصی سندی دارد به دستگاه‌های اجرایی و امنیتی تحویل دهد.

فکر می‌کنم مطرح کردن یک سری از مسائل از سر دل‌سوزی نیست و ممکن است اغراضی وجود داشته باشد. ما به عنوان شورای ائتلاف نیروهای انقلاب یک نهاد کاملا مردمی هستیم، که هیچ دستگاه دولتی و وزیری ما را پشتیبانی نمی‌کند.

از نظر شورای ائتلاف ساز و کار ائتلاف چگونه است و چطور می‌شود شانا به یک ائتلاف گسترده اصول‌گرایان را محقق کند؟

ما در شانا ساز و کارمان مانند دفعات قبل مشخص است. این جریان به یک بلوغ و پختگی رسیده است و با آگاهی از اشکالات گذشته ایرادات خود را رفع می‌کند. تمام تلاش خود را می‌کند که نقاط قوت را بهبود و نقاط ضعف را به نقاط قوت تبدیل کند.
ما سعی کردیم که دور میز شورای ائتلاف از همه جریان‌ها و گروه‌ها حضور داشته باشند. نقش شانا در چینش لیست انتخاباتی، با توجه به دغدغه‌ها و مطالبات گروه‌ها و اقشار، مختلف است. سعی ما این است که موضوعات را تنها سیاسی نبینیم و از اقشار مختلف در کانون‌هایی که داریم استفاده کنیم و بتوانیم در انتخابات آینده به بهترین چینش لیستی برسیم.

فرمول رسیدن به لیست از نظر شما به چه شکلی است تا در تهران جریان رقیب را حتی اگر جریان‌های اصول‌گرایی با شما همراه نبودند را شکست بدهید؟

ما یک ساز و کار از موقع ثبت نام داریم و افراد دعوت شده باید اسامی خود را منتشر کرده و ثبت نام کنند. در بررسی تخصص و رزومه افراد، جهت انتخاب اعضا با تاکید بر تجربیات و مهارت‌های آن‌ها نگاه می‌کنیم. جوان‌گرایی را مَد نظر قرار می‌دهیم، اما جوان‌گرایی صِرف، ملاک نیست. رهبر انقلاب یک سیاست گذاری و یک رهنمودی می‌دهند، اما برخی در آن افراط و تفریط می‌کنیم. بعد خود ایشان ما را اصلاح می‌کنند و می‌گویند شهید سلیمانی هم جوان بود. پس جوان بودن صرفا به شناسنامه نیست. جوان بودن این است که شما در عین جوانی بتوانید یک سابقه قابل دفاعی داشته باشید و سابقه شما در آن حوزه قابل دفاع باشد.

آقای رسولی از نمایندگان فعلی شهر تهران که یک لیست ۳۰ نفره است، چه تعداد در لیست آینده یعنی مجلس دوازدهم، حضور خواهند داشت؟ تا کنون اسامی و اعداد مشخص شده است یا خیر؟

در دوره مجلس یازدهم، ترکیب گوناگون از جوانان و با تجربه‌ها در تهران به وجود آمد. تصحیحاتی را اعمال می‌کنیم. در لیست آینده شهر تهران، نمایندگان کنونی و کاندیدهای جدید را برابر ارزیابی می‌کنیم. گروهی تشکیل دادیم که بدون تبعیض، عملکرد نمایندگان را با دقت ارزیابی کند. همچنین، کار گروه از ماه‌های قبل شروع به کار کرده و تعهد داریم که پاسخگویی به اعتماد مردم را جدی بگیریم. اما به شما می‌گویم تغییرات جدی در لیست خواهیم داشت.

اعضا از هر نماینده عملکرد کمی و کیفی را سنجیدند، از تاخیر در حضور در صحن علنی گرفته تا مشارکت در کمیسیون‌های تخصصی. نماینده‌ها را به مسئولیت در موارد رسانه‌ای و حتی در اتفاقات کشوری تحت بررسی قرار دادیم. برای هر نظری که در توئیت‌ها ارائه شده بود، جمع‌آوری اطلاعات صورت گرفت و مواضع نمایندگان با دقت بررسی شد. هدف ما از این فعالیت، ارائه یک کارنامه عادلانه برای افراد بود تا کسانی که انتخاب می‌شوند، با دقت و تحلیل بررسی شوند.

نظر شورای نیروهای انقلاب اسلامی برای ائتلاف با جبهه پایداری چیست؟

با جبهه پایداری و تمامی دوستان آماده هم‌افزایی و تعامل هستیم. بعد از تشکیل کارگروه‌ها در مجلس یازدهم، با جبهه پایداری و دیگر گروه‌ها به یک لیست توافقی رسیدیم. در حال حاضر، استقبال می‌کنیم تا با همه جریان‌ها و گروه‌های مختلف برای ایجاد لیست واحد مشارکت کنیم. اهمیت اسامی گروه‌ها کمتر از توانمندی شوراها و اتحادهای مختلف است. ما به تأکید رهبری بر اهمیت این مجلس انقلابی پاسخ داده و متعهد به تقویت و بهبود عملکرد آن هستیم.

برخی می‌گویند جمله‌ای که رهبری فرمودند «مجلس انقلابی»؛ انشائی است نه خبری. این را چطور تحلیل می‌کنید؟

هدف من از این حرف‌ها این است که صراحت و شفافیت را به شما و همه دوستان انتقال دهم و از خود، چیزی نمی‌گویم. رهبرانقلاب در سخنان شان با صراحت بیان می‌کنند: "من از اول تشکیل این مجلس (یازدهم) اعتقاد خودم و علاقه خودم به این مجلس که از روی اطلاع بود را عرض کردم. گفتم که این مجلس، انقلابیست. الان هم بعد از گذشته سه سال این را تکرار می‌کنم. این مجلس به حمدالله، مجلسی انقلابی، باسواد، جوان، پرتحرک و پرکار است. البته قضاوت‌هایی که انسان درباره یک مجموعه می‌کند، ممکن است استثناهایی هم وجود داشته باشد، ولی به آن استثناها کاری نداریم. با نگاه مجموعه‌ای؛ این مجلس انصافا انقلابیست. حالا از گوشه و کنار از چپ و راست یک متلکی یک حاشیه‌ای به مجلس زده می‌شود، خب بگویند؛ نمی‌شود انتظار داشت که همه از آدم تعریف کنند".

با توجه به سخنان رهبری، ایشان نه تنها درباره انقلابی بودن مجلس صراحتا نظر خود را اعلام کردند، بلکه درباره کسانی که به این امر شبه وارد می‌کنند هم پرداخته‌اند.
در عرصه انتخابات، تبلیغات امر خوبی است، اما شما از عملکرد و کارنامه خودتان صحبت کنید؛ بگویید زمانی که روی صندلی نشستید، چه خروجی داشتید. ما اگه بخواهیم یک‌سری موضاعات را باز کنیم، می‌توانیم حتی راجع به برخی ویژگی‌های بد هم صحبت کنیم. ولی به بی‌اخلاقی انتخاباتی اعتقاد نداریم.

در رابطه با عدم حضور اصلاح طلبان که می‌توانیم از آن تحریم انتخابات را برداشت کنیم؛ این عدم تعهد سیاسی برخی را چطور ارزیابی می‌کنید. نهایت تلاش آن‌ها به کجا خواهد رسید؟

دوست اصلاح‌طلبی در یک حوزه انتخابی است و توسط شورای نگهبان تایید صلاحیت شده است در انتخابات شرکت کرده است. چرا برخی از ما شرکت نمی‌کنیم؟ بعضی افراد شرکت نمی‌کنند و باید بگویند چرا شرکت نمی‌کنند؟ مثلا گروهی وجود دارد که در سوابق آن ممکن است جرمی که عمدتا سیاسی است وجود داشته باشد و به همین دلیل و برای شرکت در انتخابات رد صلاحیت شود. این افراد باید پرونده خود را ارائه دهند و در مقابل سوء سابقه خود پاسخگو باشند. این صحبت‌ها درباره تحریم انتخابات بهانه‌گیری سیاسی است.

در عین حال، دوستان اصلاح‌طلبی که شفاف عمل کرده‌اند، مثل مجلس دهم که رئیس یک فراکسیون بودند، واقعا شاخص بودند. ارزیابی باید شفاف باشد و باید توانمندی‌ها و سوابق افراد جهت پاسخگویی به انتظارات مردم بررسی شود.

به نظر شما، لیستی که قرار است برای مجلس دوازدهم ارائه بدهید تغییری خواهد داشت؟ در مجلس یازدهم برخی افراد ناکارآمد بودند و شاید اشخاص خیلی بهتری برای مجلس دوازدهم وجود داشته باشند. رویکرد شما در این بار چیست؟

ما ارزیابی کنیم هر نماینده‌ای که آماده است یک تکلیفی داشته، قِسمی خورده و تلاش خود را کرده است. اصلا این‌طور نیست که کسی تلاش نکرده یا ناکارآمد بوده است. ما می‌توانیم، کارآمدی افراد را بر اساس یک مستنداتی بررسی کنیم؛ این کار باعث می‌شود که ما لیست‌مان را تحول دهیم.

 

در ارتباط با موضوع ماشین‌های (شاسی بلند) اهدایی به نمایندگان که گفته شده برخی گرفتند، برخی نگرفتند. آیا این موضوع به اثبات رسید؟ آیا این که آقای قالیباف از این موضوع اطلاع داشتند و سکوت کردند صحیح است؟
هر جایی که آقای قالیباف اطلاع پیدا کردند کار خلاف عرفی انجام می‌شود با آن مقابله کردند. اتفاقا این طور نبوده. بالاخره اتفاقات مختلف ممکن است در مجلس بیفتد. رئیس مجلس هم رصد می‌کند هم بررسی می‌کند و هم برخورد می‌کند. راجع به بحث شاسی بلندها بالاخره ادعایی مطرح شد. رئیس مجلس ادعا را به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع داد. مدعی اصل مدارک و مستنداتی نداشت ؛ اما گفته بودند من ارائه دادم!

پس به چه دلیل ارجاع شد به قوه قضاییه؟

ما در مجلس ساز و کاری داریم. شما به عنوان نماینده اگر خدای نکرده دچار تخلف شوی، قوه قضاییه نمی‌تواند ورود کند. شما را به هیئت نظارت بر رفتار نمایندگان ارجاع می‌دهند.
هیئت پس از بررسی اظهارات شما به قوه قضاییه اعلام می‌کند که آیا رفتار شما، سخن شما و اقدامی که کردید مبتنی بر جایگاه نمایندگی و در راستای وظیفه نمایندگی بوده یا خیر. وقتی هیئت نظارت به قوه قضاییه ارجاع می‌دهد، یعنی مطالب وی مستند نبوده. سپس قوه قضائیه بررسی می‌کند و مهم این است که رئیس مجلس به محض اطلاع برخورد کرده است. بالاخره ریاست مجلس یعنی نظارت. آقای قالیباف محکم مقابل این قصه ایستاد.

در مجلس یازدهم آقای قالیباف کارگروهی را تشکیل داد و دستور داد یک خودروی متناسب نمایندگان که حتما ایرانی باشد و هزینه آن از نمایندگان دریافت شود به ۲۹۰ نفر تحویل بدهند. در یک حوزه انتخابیه بالاخره نماینده ناظر دستگاه اجرایی است. نباید از دستگاه اجرایی خودرو بگیرد. در این صورت نمی‌تواند به آن دستگاه نظارت کند.

با توجه به حضور آقای میرسلیم در لیست دور قبل شانا و اظهار نظرها و رفتارهای عجیب، آیا شانا با وی هم نظر و هم عقیده است یا خیر؟

اولا شورای ائتلاف به نمایندگان مصاحبه دیکته نمی‌کند. نماینده آزادانه می‌تواند نظرات خودش را بدهد و ما باید بدانیم که نماینده باید آزاد باشد. در رای و نظر دادن. اما این که شورای ائتلاف در اظهار نظرات موافق یک نماینده باشد، به هیچ عنوان نیست. مواضع شورا از طریق سخنگو، سایت و رسانه اطلاع رسانی می‌شود. اگر نماینده اظهاراتی کرده، اظهاراتش مورد قبول مردم نیست. مورد قبول من و شما هم نیست.

خب شورای ائتلاف می‌توانست در قالب پاسخگویی و به عنوان یک مجموعه که آقای میرسلیم را در لیست قرار داده و به مجلس فرستاده اطلاع رسانی کند که موافق نظراتش نیست و من رسما به شما اعلام می‌کنم مواضع آقای میرسلیم مورد تایید شورای ائتلاف نیست.

چرا به مجلس فرستاده شد؟

مگر ما علم غیب داریم که فردا در مجلس راجع به موضوع هوای پاک چه نظری داده می‌شود. می‌گوید هوا باید آلوده باشد.

این در تضاد با نظرات قبلی شماست؟

این همان مسئله اصلاح است که می‌گویم ما جریانی هستیم که در لحظه خودمان را اصلاح می‌کنیم و به آن اعتقاد داریم. دوباره تکرار می‌کنم ممکن است دوباره ۳۰ نفر باشند و یک نفر برود اظهاراتی کند. مهم این است که ما اگر اظهارات او را می‌شنویم آیا هم نوایی می‌کنیم یا مخالفیم.

جناب رسولی خیلی ممنونم که همراه ما شدید و پاسخگوی سوالات ما بودید.
تشکر می‌کنم امیدوارم که گفتگوی خوبی بوده باشد.

کد خبر 2590

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha