کد خبر 653
۱۵ اسفند ۱۴۰۱ - ۱۱:۳۳
زاکانی:  خط ۶ مترو هفته آینده افتتاح می شود

با هماهنگی معاونت سازماندهی و شبکه‌سازی شورای ائتلاف، نشست مشترک اتاق اصناف با شهردار تهران برای حل معضلات شهری و هم‌اندیشی برای بهبود شرایط برگزار شد.

سرویس اخبار شانا - با هماهنگی شورای ائتلاف نیروهای انقلاب، شب گذشته نشست اعضای اتاق اصناف تهران با شهردار ، رییس شورای شهر و معاونان شهرداری تهران برگزار شد.

علیرضا زاکانی شهردار تهران و عضو شورای مرکزی ائتلاف نیروهای انقلاب در این جلسه اظهار داشت: از زمان آغاز به کار ما در شهرداری یک سال و نیم می‌گذرد، در این مدت شرایطی که مدیریت شهری دنبال کرد، مدیریت مشارکتی بود، زیرا برای کارها باید دست به دست هم دهیم.

شهردار تهران اظهار داشت: همچنین ما کار را مبتنی بر مسئولیت پذیری دنبال کردیم و معتقدیم همه امور و مسئولیت های شهر به مدیریت شهری بر می‌گردد، این مسئولیت ها به صورت مستقیم و غیر مستقیم به مدیریت شهری مرتبط است.

زاکانی اظهار داشت: تلاش کرده ایم هم کار خودمان را به نحو احسن انجام دهیم و هم به دیگران کمک کنیم، لذا در این مدت از دیگران خواهش کرده‌ایم که دست به دست هم بدهیم و آنها هم به ما کمک کنند؛ به طوری که در سال گذشته وقتی به حوزه معتادین متجاهر وارد شدیم، با اینکه شهرداری هیچ مسئولیتی در این رابطه نداشت، اما پنج هزار معتاد متجاهر را شناسایی کردیم و برای ۲۵۰۰ معتاد دیگر مکان یابی کرده‌ایم.

وی افزود: در حوزه مسکن ما مسؤولیت نداریم و وزارت راه مسؤول است، اما از سال قبل قرارگاهی ساماندهی شد تا ۱۸۰ هزار واحد مسکونی را بتوانیم بسازیم و در این زمینه کار آغاز شده است.

وی اظهار داشت: ما به شدت نیاز به کمک داریم زیرا در حوزه شهری کار سنگین است.

زاکانی بیان داشت: در کنار مشارکت و مسئولیت پذیری، به شدت به دنبال تعامل هستیم و به هیچ و به دنبال کار معدود نیستیم، لذا افق ۱۴۲۰ را در حوزه حمل و نقل و زیرساخت به سال ۱۴۰۷ و ۱۴۰۸ رسانده‌ایم.

شهردار تهران گفت: ویژگی دیگر ما مبتنی بر ایجاد امکان برای تحول است، همین امروز اگر بخواهیم حمل و نقل عمومی شهر را تحول دهیم، با توجه به موضوع آلودگی هوا و مسائل دیگر به ۵۰۷ هزار میلیارد تومان نیاز داریم و این در حالی است که بودجه دولتی سال گذشته عددی در حد چند ده متر برای ساخت مترو بود، لذا اگر بخواهیم از منابع عمومی استفاده کنیم، این کار ۱۰۰ سال طول می‌کشد.

وی یادآور شد: باید خلاقیت داشت تا با مولد سازی امکانات را فراهم کرد این ۱۰۰ سال را به ۵ سال کاهش دهیم و این موضوع امکان‌پذیر است زیرا از نظر امکانات و تکنولوژی در منطقه جزء خوب ها هستیم و لذا به مولدسازی روی آوردیم و بازار و شرایط را به گونه‌ای پیش می‌بریم که از همه امکانات استفاده کنیم و منتظر نمانده‌ایم.

زاکانی بیان داشت: ما در ۳ فصل کار را دنبال می کنیم که یکی از آنها انضباط مالی است و تلاش داریم تا وقتی امکان مالی خوبی را دریافت می کنیم خوب هم خرج کنیم.

وی افزود: در یک سال و نیم گذشته ما یک ریال نیز قرض نکرده‌ایم و تنش مالی نداشته ایم بلکه از ثبات مالی برخوردار بوده ایم و  سعی ما این بوده است که هرچه در گذشته انجام شده اگر خوب بوده ادامه دهیم و اگر بد بوده عبرت بگیریم و انجام ندهیم.

شهردار تهران اظهار کرد: ما در شهر به دنبال تحول هستیم و چهار تحول را دنبال می‌کنیم تحول اول مورد نظر ما مدیریت شهری است تا از یک نهاد خدماتی به یک نهاد خدمتگزار تبدیل شویم.

وی افزود: تحول دوم تحول کالبدی شهر است که در این مسیر ما به دنبال آن هستیم که تحولی بر مدار معماری، ساخت و توزیع خدمات ایجاد کنیم به طوریکه الان تقریباً همه پروژه‌های شهر فعال است.

شهردار تهران افزود: در ابتدای انقلاب تهران فقط ۷۵ پارک داشت اما اکنون ۲۳۵۳ پارک دارد و بالغ بر ۶۰ هزار هکتار فضای سبز دارد.

* خط ۶ مترو هفته آینده افتتاح می شود

وی بیان داشت: خط ۶ مترو با ۹ کیلومتر طول هفته آینده افتتاح می شود و سال آینده به شدت به دنبال نوسازی حمل و نقل هستیم.

زاکانی بیان داشت: در واقع تحول اصلی تحول کالبدی شهر است و بعد از آن نیز تحول نرم افزاری مورد نظر است و تحول دیگر مورد نظر ما تحول فناورانه است تا شهر تهران تبدیل به یک شهر فناورانه شود.

وی افزود: برای این موارد ما به شما نیاز داریم و باید دست به دست هم دهیم.

زاکانی با بیان اینکه بازار تهران وضعیت خطرناکی دارد، گفت: چند ماه پیش آتش سوزی در این بازار اتفاق افتاد و با سختی کنترل شد لذا باز توزیع خدمات باید امکاناتی را فراهم کند تا شرایط جدید شکل بگیرد و در مورد بازار تهران به کمک شما نیاز داریم زیرا در این مسیر ما بستر ساز هستیم و شما باید کمک کنید.

وی افزود: سال ۹۱ در مجموع ۳۵ میلیون مترمربع در تهران ساخت و ساز صورت گرفت اما سال گذشته کل ساخت و ساز در تهران کمتر از ۷ میلیون متر مربع بود و این در حالی است که ما باید شرایطی را فراهم کنیم تا در مقابل زلزله بتوانیم آماده باشیم.

زاکانی گفت: ما به شدت به دنبال تحول هستیم و وظیفه ما این است که کمک کنیم و تولید و خدمات را در شهر به حد اعلا برسانیم اما انتظار داریم که شما نیز در مدیریت شهر مشارکت فعال داشته باشید تا به بهترین نحو تهران را با یک هویت جدید مانند معماری و یا اقتصادی و حتی هویت علمی بسازیم.

کد خبر 653

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha